Какво е годишният финансов отчет?
Годишният финансов отчет (ГФО) представлява „структурирано представяне на информация за финансовото състояние, резултатите от дейността и паричните потоци на предприятието, представена като:
а) активи;
б) пасиви;
в) собствен капитал;
г) приходи;
д) разходи;
е) парични потоци[1]“.
„Годишният финансов отчет за всички предприятия се състои най-малко от счетоводен баланс, отчет за приходите и разходите и приложение[2]“. За едноличните търговци и микропредприятията законът предвижда възможности за изготвяне на ГФО с по-малко съставни части[3].
Кой е длъжен да публикува годишен финансов отчет и какъв е срокът?
Всяко лице, което е предприятие по смисъла на Закона за счетоводството, е длъжно в срок до 30 септември на следващата година да публикува годишен финансов отчет в Търговския регистър и Регистъра на юридическите лица с нестопанска цел (ТРРЮЛНЦ)[4].
За целите на Закона за счетоводството „предприятия са:
1. търговците по смисъла на Търговския закон, включително клоновете на чуждестранните търговци;
2. местните юридически лица, които не са търговци;
3. бюджетните предприятия;
4. консорциумите по смисъла на Търговския закон, дружествата по Закона за задълженията и договорите, съвместните предприятия и други обединения, базирани на договорни отношения, по които страните имат права върху нетните активи;
5. фондовете за извършване на плащания и осигурителните каси по смисъла на Кодекса за социално осигуряване;
6. търговските представителства;
7. чуждестранните юридически лица, които осъществяват стопанска дейност в Република България чрез място на стопанска дейност, с изключение на случаите, когато стопанската дейност се осъществява от чуждестранно лице от държава – членка на Европейския съюз, или от друга държава – страна по Споразумението за Европейското икономическо пространство, единствено при условията на свободно предоставяне на услуги[5]“.
Кой има право да подаде заявлението за публикуване на ГФО в ТРРЮЛНЦ?
Заявлението за публикуване на ГФО в ТРРЮЛНЦ може да бъде подадено от:
1) законния представител на предприятието (управител, изпълнителен директор и т.н.);
2) съставителя на ГФО с пълномощно с нотариална заверка на подписите;
3) адвокат с изрично пълномощно в обикновена писмена форма.
При подаване документите по електронен път заявителят следва да има електронен подпис, който отговаря на изискванията на Закона за Търговския регистър и Регистъра на юридическите лица с нестопанска цел (ЗТРРЮЛНЦ)[6].
Каква е санкцията, ако не се публикува годишен финансов отчет в срок?
При неподаване на годишния финансов отчет в срок на управителя на предприятието се налага глоба в разбер от 200 до 3000 лв., а освен това се налага имуществена санкция и на самото предприятие в размер от 0,1 до 0,5 на сто от нетните приходи от продажби за отчетния период, за който се отнася непубликуваният финансов отчет, но не по-малко от 200 лв.[7]
Кой има право да състави ГФО?
ГФО може да се съставя от счетоводители или специалисти с друго икономическо образование и определен стаж в областта съобразно изискванията на чл. 17 и чл. 18 от Закона за счетоводството.
Какви са санкциите при нарушаване изискванията за съставяне на ГФО?
Ако управителят на предприятието възложи съставяне на ГФО в нарушение на законовите изисквания, той се наказва с глоба от 500 до 3000 лв., а на предприятието се налага имуществена санкция в размер от 2000 до 5000 лв.[8]
В случай че имате нужда от съдействие със съставянето и публикуването на годишен финансов отчет за Вашето предприятие, нашият екип може да Ви помогне с всяка една стъпка от процеса.
[1] Т. 1.3 от Счетоводен стандарт № 1 – Представяне на финансови отчети
[2] Чл. 29, ал. 1 ЗСч
[3] „Годишният финансов отчет на едноличните търговци, на които размерът на нетните приходи от продажби за текущия отчетен период не надхвърля 200 000 лв. и не подлежи на задължителен независим финансов одит, може да се състои само от отчет за приходите и разходите.
Годишният финансов отчет на микропредприятията може да се състои само от съкратен баланс по раздели и съкратен отчет за приходите и разходите“ (чл. 29, ал. 3 и 4 ЗСч).
[4] или чрез икономическо издание или чрез интернет, ако лицето не е търговец и не е юридическо лице с нестопанска цел.
[5] Чл. 2 от Закона за счетоводството
[6] Чл. 17, ал. 2 ЗТРРЮЛНЦ
[7] Чл. 74, ал. 1 от Закона за счетоводството
[8] Чл. 70, ал. 1 от Закона за счетоводството