ДПК е новият тип дружество с редица преимущества пред традиционните капиталови дружество с ограничена отговорност (ООД) и акционерно дружество (АД). С добре разписан дружествен договор в дружество с променлив капитал (ДПК) може да реализирате Вашата бизнес идея успешно.
Предимствата на ДПК обаче не означават, че ООД и АД вече нямат място в търговския оборот. Напротив, един неголям бизнес едва ли би имал нужда от ДПК. Реално, новата търговска форма би била най-практична за технологичния бранш, предлагайки добра форма за учредяване “start-up”.
Как още и защо да използвате ДПК – по-долу Ви представяме 7 въпроси и отговора и произтичащите от тях добри причини, установени от реалната ни практика в G&P Law:
1. Подходящо за учредяване “Start-up”.
Макар и досега формата на ООД да се ползваше за целите на млади компании тип стартъп, това води и до куп ограничения при включване на нови или напускане на текущи съдружници, разпределение на дялове и др. Макар и с допълнителни усилия, уговорки и вътрешно-дружествени споразумения, негъвкавата същност и начинът на функциониране на ООД не гарантираха в крайна сметка реализиране на инвестиционните цели по най-добър начин.
Благодарение на вече по-гъвкавия метод на управление, контрол и участие в ДПК, последното е вече по-атрактивен обект за инвестиции от т.нар. “venture” фондове, „ангел инвеститори“ и въобще нови бизнес партньори. В дружествения договор на ДПК могат по-свободно да се заложат условията за взаимодействие между партньорите, а тази яснота е привлекателна за инвеститори.
Какво е дружеството с променлив капитал (ДПК) и как ще помогне на българската Start-up сцена можете да научите оттук
2. Имате бизнес, реализиран под формата на ООД и/или АД, но и искате да се възползвате от новия модел. Възможно ли е това? Да, с преобразуване.
Стига текущото ООД или АД да покрива заложените в закона критерии за съществуване на ДПК, а именно:
„чл. 260а, ал. 3 от ТЗ: Дружество с променлив капитал може да е само предприятие, което има средносписъчен брой на персонала, по-малък от 50 души, и годишен оборот, който не превишава 4 000 000 лв., и/или стойност на активите, която не превишава 4 000 000 лв.“,
то Вашето дружество може да бъде преобразувано в ДПК.
Така то ще придобие гъвкавата методика на управление, която да способства за по-лесно участие на външни инвеститори. Ако в новото дружество с променлив капитал обаче отново бъдат преминати законно заложените прагове, то следва отново да се преобразува в ООД и/или АД.
3. Какво е по-специалното в управлението на ДПК спрямо другите форми? Свободата да избираш „как“, а не само „кой“ да го извършва.
ДПК Ви позволява в дружествения договор за заложите модел на управление, който да е най-полезен за Вашите нужди като съчетание от характеристиките от другите търговски дружества.
- Искате да управлявате голям бизнес от калибъра на АД, но самостоятелно – в ДПК може да назначите едноличен управител, вместо задължителен колективен орган на управление.
- Или обратното – желаете да се възползвате от многоброен управителен орган, тип Съвет на директорите, състоящ се от професионалисти, за да обсъждате важните въпроси? Заложете го в дружествения договор.
- Привлича Ви идеята някои съдружници да имат специални права при гласуване, като вето или блокираща квота, например? Вече няма нужда това да са само привилегировани акции от определен клас в АД
Възможностите са много и зависят главно от Вашата визия и комуникация с партньорите Ви за това как трябва да бъде реализиран бизнес планът.
В допълнение е заложен и механизъм за търсене на допълнителна отговорност за лошо управление.
Съгласно правната теория и константната практика, отговорност към управител, сключил неизгоден и вредящ договор от името на дружеството, може да се търси от съдружниците само във вътрешните им отношения. Договорът обаче ще си остане валидно сключен, а дружеството – задължено да го изпълнява.
Новите разпоредби ба чл. 260ъ, ал. 4 и 5 от Търговския закон въвеждат допълнителен механизъм за търсене на отговорност на управителните органи. Последното дава повече сигурност на съдружниците.
4. Искам да прехвърля дялове в ООД, но трябва да преминавам през нотариална заверка на подпис и съдържание, а не всички страни в сделката са в България. Има ли как да избегна това с ДПК?
Макар горният сценарий да е осъществим, той е бавен, нерядко скъп и изисква доста координация между различни институции, често и наднационални. Практиката също показва, че макар и да имате налични всички документи и да спазвате всички изисквания, институциите понякога са на противното мнение и се стига до спор и съд.
За разлика от формата на договор за прехвърляне на дялове в ООД, законно заложената форма в ДПК е тази с нотариална заверка единствено на подпис, но правилото е диспозитивно. Тоест, може да уговорите формата да е обикновена писмена и да олекотите процедурата и разходите по сключване на сделката.
Прехвърлянето следва да се отрази в Книга на съдружниците, по аналог в АД.
5. Вие сте работодател и Ваш служител се справя доста добре, но може да го стимулирате допълнително, като му предоставите възможността да стане потенциален партньор в дружеството.
В ДПК е уредена възможността дялове да се предлагат на служители. Това са случва чрез договори за предоставяне право на придобиване на дялове ( т.нар. вестинг [англ.“vesting”] опции). Те уреждат как титулярите на правото могат да придобият дялове при изпълнение на определени условия – примерно, при постигане на определени финансови резултати и/или след определен срок. Така давате възможност на Ваш служител да работи като за нещо свое, което е един доказан метод да повишите продуктивността.
Повече за вестинг договорите можете да научите от статията ни „Вестинг договори или опция за придобиване на дялове/акции в дружество“
6. При починал съдружник в ООД наследниците могат да бъдат практически недопуснати до участие в него.
Практиката познава случаи, в които на наследниците на починал съдружник в ООД по една или друга причина бива ограничена възможността да се включат в дружеството. Още по-деликатен става въпросът и когато в горната ситуация става дума за продължаване на семеен бизнес или бранд, от където е започнало всичко.
Ако наследниците не бъдат допуснати да участват в ООД от останалите съдружници, то за тях остава единствено поемането на стойността на дела на починалия съдружник-наследодател въз основа на счетоводен баланс. Често в тази хипотеза стойността е далеч под реалната пазарна такава и наследниците остават силно ощетени.
С новата уредба на ДПК при смърт на съдружник изявилите желание наследници могат директно да станат съдружници, наравно с другите. В допълнение, ако пък не желаят да участват, то в дружествения договор може се уговори полагаемото им се имущество да бъде оценявано от независими експерти, посочващи реалната пазарна стойност на активите.
7. По-лесно привличане на инвеститори.
Включването на т.нар. ангел-инвеститори (АИ) във Вашия бизнес способства да му се гарантира силен старт. Обикновено инвеститорите правят инвестиция под определени условия, а ДПК позволява те да бъдат уговорени по-адекватно и да има по-ясни гаранции за спазването им.
Преди трудно можеше да се гарантира, че някой различен от Вас съдружник в ООД няма да блокира влизане на нов съдружник или вземане на важно решение. Тази несигурност е отблъсквала немалко инвестиции и развиващи се бизнеси.
Тъй като за участието в ДПК не е необходимо одобрението на Общото събрание, за включване на нов съдружник, било и инвеститор. Допълнително, самото ДПК може да придобие от собствените си дялове (по аналог от АД) и да предлага тях за продажба и/или вестинг опции.
Ако имате въпроси, свързани с дружествата с променлив капитал, свържете се с екипа ни от адвокати и юристи с богат опит в корпоративното право. Можете да ни изпратите заявка за консултация чрез формата на нашия уебсайт или да се свържете с нас на имейл [email protected] или тел. +359 2 980 53 20.
Изображения: Canva Pro