Ирландия е сред добрите примери за въвеждане на правната форма ДКП, повлияла изключително позитивно на бизнеса.

От декември 2024 г. в България вече е възможно да се регистрират дружества с променлив капитал (ДПК) – правна форма, която осигурява по-голяма гъвкавост при управлението на капитала и привличането на инвестиции. ДПК позволява на дружествата динамично да увеличават или намаляват своя капитал без необходимост от сложни процедури по изменение на устава или допълнителни административни разходи. Този механизъм е особено полезен за инвестиционни фондове, стартиращи предприятия и компании, които търсят ефективни решения за капиталова мобилност.

Дружества с променлив капитал под различни наименования са широко разпространени в Европейския съюз, особено в държави с развит финансов и инвестиционен сектор. В икономики, където ДПК са въведени, се наблюдава увеличение на международните инвестиции.

ДПК в ключови европейски държави:

  • ЛюксембургSociété d’Investissement à Capital Variable (SICAV) е популярна форма на ДПК, използвана основно за колективни инвестиционни схеми. Люксембург, като един от водещите финансови центрове в Европа, регистрира първата SICAV още през 60-те години на XX век.
  • Ирландия – инвестиционните компании с променлив капитал са основен елемент от финансовата екосистема на страната. Те играят значителна роля в сектора на колективното управление на активи.
  • Франция – първата страна, въвела ДПК, като през 1947 г. създава SICAV за колективни инвестиционни схеми. Към края на 2020 г. във Франция е имало над 3 500 SICAV фонда, управляващи значителни активи.
  • Други европейски държави – ДПК съществуват в Малта, Италия, Германия, Австрия, Испания, Белгия, Гърция и други страни, които са установили правни механизми за гъвкаво управление на капитала.

ДПК извън Европа:

  • САЩ, Великобритания, Швейцария, Хонконг, Австралия, Япония, Южна Корея, Канада – тези страни прилагат различни форми на дружества с променлив капитал, осигурявайки висока степен на гъвкавост за инвестиционни фондове и корпоративни структури.
  • Сингапур – през 2020 г. въвежда Variable Capital Companies (VCC) като нова правна структура за фондове. Само през първата година са регистрирани над 300 VCC, което затвърждава позицията на Сингапур като водещ финансов център.

ДПК в страни без установена правна рамка

Държави като Румъния, Унгария, Словения, Хърватия, Словакия, Чехия, Полша, Литва, Латвия и Естония все още не са внедрили специфична правна форма, еквивалентна на ДПК. Въпреки това, тези страни предлагат различни алтернативи за гъвкаво управление на капитала и привличане на инвестиции.

Въвеждането на ДПК в България поставя страната в редиците на държавите с модерна правна рамка, улесняваща инвестиционната среда. Тази стъпка може да окаже положително влияние върху привличането на капитал и развитието на фондовата индустрия, особено сред международните инвеститори.

Още за ДПК може да научите от статията ни „7 добри причини да учредим дружество с променлив капитал (ДПК) вместо ООД или АД (с примери от нашата практика)“

Изображения: Canva

Публикувано на: 18/03/2025

Настоящата статия не представлява правен съвет и цели единствено да запознае читателите с техните права по темата. За повече информация по горните въпроси или при нужда от консултация може да свържете се с нас на тел. +359 883 333 797 или чрез някои от другите канали за връзка с Адвокатско дружество „Георгиев и Петров“.