Приемането на наследство по опис е важен правен механизъм, който предпазва наследниците от потенциални дългове и задължения, които могат да надвишават стойността на наследеното имущество.
През 2023 и 2024 г. екипът на G&P Law предостави цялостно правно съдействие по казус за приемане на наследство по опис от непълнолетно лице, което е загубило първо единия, а впоследствие и другия си родител. Процедурата по приемане на наследство по опис е специфична. Лицето няма възможност да вземе самостоятелно решение и изисква предприемане на няколко последователни стъпки.
За да бъде защитен интересът на непълнолетния наследник, беше необходимо първо да се учреди попечителство, което да осигури на попечителя легитимност да представлява детето в наследствените правоотношения и да следи за спазването на неговите права. Едва след това можеше да се премине към процедурата по приемане на наследството по опис.
Учредяване на попечителство
Първата стъпка в процеса беше учредяване на попечителство. Според българското законодателство, попечителят е длъжен да управлява имуществото на непълнолетния и да защитава неговите интереси. Попечителството на непълнолетното лице беше учредено чрез административна процедура пред органа по настойничество и попечителство. За попечител беше назначена бабата по майчина линия на лицето.
Процедура по приемане на наследство по опис
След като попечителят беше назначен, същият ни упълномощи от името на непълнолетното лице да действаме като негови процесуални представители и да започнем процедурата по приемане на наследството по опис. Тя включва следните етапи:
- Подаване на заявление до районния съд за приемане на наследството по опис. Това заявление съдържа информация за наследника, наследодателя, както и молба за извършване на опис на наследството.
- Извършване на опис. На база детайлно проучване на цялостното имущество на наследодателя – активи и пасиви, изготвихме опис на цялото имущество, който включихме в молбата до съда. Описът е важен, защото дава ясна представа за състоянието на наследственото имущество, включително всички дългове и вземания, които наследодателят е оставил.
Наследяване на дружествени дялове в ООД от малолетни или непълнолетни наследници
Тъй като вторият починал родител на непълнолетното лице приживе е имал участие в еднолично дружество с ограничена отговорност (ЕООД), екипът на G&P Law успя да съдейства и за успешното иницииране на откриване на процедура за ликвидация на дружеството.Когато съдружниците в дружество с ограничена отговорност починат, дяловете преминават към наследниците по закон или по завещание. За наследниците възниква възможността да получат паричната равностойност на дяловете, но правото на членство не се наследява и те не стават автоматично съдружници. За тази цел наследниците трябва да вземат решение за продължаване на дейността на дружеството и да бъдат приети като такива.
Малолетни и непълнолетни наследници могат да наследяват дружествени дялове, но не могат да бъдат приети за съдружници. Преобладаващата съдебна практика е, че съдържанието на членството се състои от права и задължения, които не могат да се осъществяват от малолетно или непълнолетно лице, нито от негов законен представител или настойник.
Прекратяване на дружество от непълнолетно лице
Така възниква и въпросът как може да бъде инициирана процедура по ликвидация от непълнолетен наследник, когато същият не може да наследи правото на членство и съответно дружеството не разполага с орган, който да вземе това решение.
Според Закона за търговския регистър и регистъра за юридически лица с нестопанска цел, наследниците имат задължение да заявяват прекратяването на дружеството. В случая непълнолетните лица следва да извършват действия със съгласието на своите родители или попечители.
Съдебната практика обаче е противоречива в това отношение и има множество откази да бъде инициирана процедура по ликвидация от непълнолетен наследник чрез неговия законен представител или попечител. При първоначалното подаване на заявлението за откриване на процедура по ликвидация в Търговския регистър, съдията по вписванията постанови отказ, с мотивите, че в подобни случаи може да бъде извършена единствено съдебна ликвидация. Това, разбира се, не би било в интерес на нашия клиент, защото по този начин той трябваше да заплати ежемесечни възнаграждения, които често надхвърлят 1000 лева, на ликвидатор, който да осъществи целия процес. Подобен вариант е неприемлив, доколкото едно непълнолетно лице много често не разполага с подобни средства.
Нашият екип подаде второ заявление, придружено с обяснителна записка, в която аргументирахме защо следва да бъде открито производство по ликвидация по желание на собственика на капитала на търговското дружество – в случая непълнолетното лице, действащо чрез своя законен настойник.
Успешно се справихме с този казус, който включваше проучване на множество правни аспекти, съдебна практика, както и аргументирано становище защо Търговският регистър следва да открие така поисканото производство по ликвидация.
В случай, че имате необходимост, може да се свържете с нашия екип, който да гарантира правилното и законно протичане на процедурата.
Източник изображение: kanchanachitkhamma