Преустройство на ателие в жилище
Не малко са спецификите на въпросите, свързани с ателиетата, ползвани за жилищни нужди. Многократните ни срещи с клиенти често ни изправят пред различни казуси, свързани с разликите между ателие и жилище.
Основните особености на ателиетата са::
- неприложимостта на данъчните облекчения при данък сгради за основно жилище;
- по-високата дължима годишна такса за битови отпадъци;
- невъзможността на собствениците да се ползват със „защитата“ на несеквестируемостта;
- както и административният адрес, провокират голяма част от хората да сменят статута на ателието, което така или иначе използват за жилищни нужди.
1. Законови изисквания:
За да е възможна промяната, е необходимо ателието да отговаря на конкретни изисквания, посочени в закона –
- всяко жилище трябва да има самостоятелен вход;
- най-малко едно жилищно помещение;
- кухня или кухненски бокс;
- баня-тоалетна;
- както и складово помещение, което може да бъде в жилището или извън него.
- важно е да допълним също, че е задължително жилището да разполага с гараж или паркомясто в границите на урегулирания поземлен имот;
- има и специфични изисквания във връзка с височината, изложението и разположението на жилищното помещение, като не се допуска жилището да бъде изложено изцяло на североизток, северозапад или север.
2. Процедура по смяна на статут от ателие в жилище
След като Вашето ателие отговаря на горепосочените изисквания, съгласно Закона за устройство на територията („ЗУТ“) и Наредба № 7 от 22.12.2003 г. за правила и нормативи за устройство на отделните видове територии и устройствени зони („Наредбата“), можем да преминем към избор на подходящата процедура, с която да се извърши промяна на предназначението на обекта в сградата.
Има два режима, по които това да се случи, в зависимост от това дали ще се извършват строително-монтажни работи или не.
- Първият и по-облекчен режим е, когато няма да бъдат извършвани строително-монтажни работи (СМР).
В началото на 2021 г. се въведе нов режим, който предвижда промяната да се извърши след издаване на разрешение за промяна на предназначението от главния архитект на общината по местонахождение на имота.
Искането до главния архитект следва да бъде придружено с необходимите доказателства за покриване на изискванията, нотариално заверена декларация, че няма бъдат извършвани СМР в обекта,както и положителни становища от съответните компетентни органи.
След като удостовери, че обектът отговаря на необходимите изисквания, главният архитект издава Разрешение за промяна на предназначението. Последното се съобщава на заитересуваните лица, които имат възможност да го обжалват в 14-дневен срок от съобщаването му.
Актуализирано на: 06/02/2023
Редактор: Адв. Анабел Манастирска