Приемането на наследство е ключов правен акт, който позволява на наследниците да придобият имуществото на починалия. Българското законодателство предоставя различни начини за приемане на наследство, които са регулирани от Закона за наследството (ЗН). Тази статия ще разгледа основните аспекти и процедури, свързани с приемането на наследство.
Начини за приемане на наследство
Закон за наследството предвижда три начина за приемане на наследство:
Изрично приемане на наследство
Чрез подаване на писмено заявление до районния съд, в който е открито наследството. Приемането се удостоверява с акт, който съдът вписва в особена за това книга и след това не може да бъде оттеглено.
Мълчаливо приемане
Когато наследникът извърши действия, които недвусмислено показват неговото намерение да приеме наследството. Такива са всички разпоредителни действия, свързани с наследственото имущество като продажба, дарение, замяна, предявяването на ревандикационен иск, иск за делба, когато наследникът укрие от другите наследници определено имущество, което е част от наследствената маса на наследодателя и др.
- Следва да се има предвид, че наследниците получават както активите (имуществото) така и пасивите (дълговете и задълженията) на наследодателя в случаите на изрично и мълчаливо приемане на наследството. Затова е важно наследниците да бъдат информирани за състоянието на наследството и да предприемат съответните стъпки, за да защитят своите интереси.
Приемане на наследство по опис
Това е процедура, при която наследникът приема наследството с условие, че ще отговаря за задълженията на наследодателя само до стойността на наследеното имущество. Наследникът трябва да подаде заявление пред компетентния районен съд, че желае да приеме наследството под опис. Това заявление се подава в рамките на три месеца от момента, в който наследникът е узнал за откриването на наследството. Съдът може да удължи този срок при основателна причина до три месеца. Приемането се вписва в особена за това книга.
- Има случаи, в които някои субекти задължително приемат наследството под опис. Такива са недееспособните, държавата и обществените организации приемат наследството само по опис, като за тях не се прилага срокът от три месеца.
Приемането на наследството под опис е правен механизъм, който предпазва наследниците от поемането на повече задължения, отколкото стойността на наследственото имущество В този случай кредиторите на наследодателя могат да предявят претенции само до размера на наследеното имущество, което предпазва личното имущество на наследника.
При приемането на наследството по опис възникват някои ограничения за наследника. Според Закон за наследството, той не може да отчуждава недвижимите имущества до 5 години от приемането, а движимите – до 3 години освен с разрешение на районния съдия. В противен случай отговаря за задълженията на наследодателя неограничено.
Ако имате нужда от професионален съвет в областта на наследственото право, не се колебайте да се свържете с екипа ни.